Warmia i Mazury gotowe na Warmia Mazury Senior Games 2026!

W piątek, 29 maja, w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie odbyła się konferencja prasowa inaugurująca przygotowania do kolejnej edycji Warmia Mazury Senior Games – jednego z największych wydarzeń sportowych w regionie, dedykowanego osobom w wieku 50+. Tegoroczna edycja będzie drugą po powrocie imprezy na Warmię i Mazury.

 

 Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 18-20 września 2026 r. w Olsztynie, a w programie znajdą się m.in. lekkoatletyka, siatkówka, pływanie, brydż sportowy oraz tenis stołowy. Nowością w tym roku jest nowa dyscyplina – tenis ziemny. Warmia Mazury Senior Games to wydarzenie o ugruntowanej pozycji. W poprzedniej edycji, w 5 dyscyplinach wzięło udział ponad 400 zawodników.

W specjalnej konferencji prasowej, inaugurującą przygotowania do imprezy, udział wzięli: Marcin Kuchciński – Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Katarzyna Sobiech – Wicemarszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Robert Szewczyk – Prezydent Olsztyna oraz Tomasz Jankowski z Organizacji Środowiskowej AZS woj. Warmińsko-Mazurskiego – Organizatora imprezy.

 

„Druga edycja po powrocie. Nie chcemy zmarnować tej energii”

Marszałek Marcin Kuchciński podkreślił, że kontynuacja projektu Warmia Mazury Senior Games jest naturalnym krokiem po udanym powrocie imprezy do regionu. – Pierwsza edycja po przerwie była dla nas, ale myślę, że także dla uczestników i organizatorów sukcesem. Wydarzyło się bardzo dużo dobrego – zaznaczył marszałek.

Jak dodał, kluczowe jest utrzymanie dynamiki rozwoju wydarzenia. – Nie chcemy zmarnować tego potencjału, nie chcemy zmarnować tej energii. Najtrudniejszy jest ten pierwszy krok, tym bardziej, że wróciliśmy po przerwie. To nigdy nie jest proste, ale myślę, że wszyscy jesteśmy zadowoleni – stwierdził.

Marszałek zwrócił również uwagę na znaczenie współpracy samorządu województwa, miasta Olsztyna i środowiska sportowego. – Bardzo się cieszę, że możemy współpracować zarówno z Panem Prezydentem Olsztyna, jak i z AZS-em. Ta współpraca jest silna, trwała i oparta na dobrych doświadczeniach. Jestem przekonany, że wspólnie możemy ten sukces powtórzyć, a nawet go wzmocnić – podkreślił Marcin Kuchciński.

 

Nowa dyscyplina: tenis ziemny

Wicemarszałek Katarzyna Sobiech z radością poinformowała o rozszerzeniu programu zawodów. – W tym roku chcielibyśmy, żeby uczestników było jeszcze więcej, więc proponujemy kolejną dyscyplinę. Do tych pięciu dyscyplin dokładamy tenis ziemny – powiedziała.

Jak dodała, nowa konkurencja zostanie rozegrana w Kortowie, które ponownie będzie jednym z głównych centrów zawodów. – Oczywiście ta dyscyplina również będzie odbywała się na Kortowie, za co bardzo dziękujemy Uniwersytetowi Warmińsko-Mazurskiemu.

 

Olsztyn miastem sportu dla seniorów

Prezydent Olsztyna Robert Szewczyk podkreślił, że powrót Warmia Mazury Senior Games do miasta to ważne wydarzenie zarówno z perspektywy sportowej, jak i społecznej. – Olsztyn bardzo się cieszy z tego powodu, że Warmia Mazury Senior Games znowu są u nas. Że będziemy gościć setki uczestników z całej Polski. Ta impreza ma taką ambicję, żeby przyciągać uczestników właśnie z całego kraju – mówił.

Robert Szewczyk zwrócił także uwagę, że wydarzenie wpisuje się w konsekwentnie rozwijaną strategię miasta w zakresie sportu i aktywności mieszkańców w każdym wieku. – Olsztyn to miasto, które kocha sport. Miasto, w którym coraz częściej odbywają się wydarzenia sportowe na najwyższym poziomie. Ale tej oferty dla seniorów, dla sportowców w każdym wieku nigdy za dużo” – podkreślił.

Prezydent zaznaczył również, że organizacja Senior Games to nie tylko wykorzystanie istniejącej infrastruktury, ale także impuls do dalszego jej rozwoju. – Nasze obiekty, które już dziś są wykorzystywane przy Senior Games, to dopiero początek. Jestem przekonany, że z czasem, kiedy impreza będzie się rozwijała i gościła jeszcze większą liczbę uczestników, będziemy wykorzystywać kolejne obiekty – zarówno te już istniejące, jak i te, które są w budowie czy w planach.

I dodaje: – Ta impreza ma ogromny potencjał i wierzę, że będzie rosła z roku na rok. To wydarzenie, które jest po prostu wymarzone i doskonale dopasowane do dzisiejszych potrzeb społecznych.

 

 „To wydarzenie ma ogromny potencjał”

Przedstawiciel organizatora, Tomasz Jankowski, podsumował doświadczenia z poprzedniej edycji i wskazał kierunki rozwoju. – Rok temu baliśmy się, jak to będzie wyglądało po kilkunastu latach przerwy. Ale byliśmy pozytywnie zaskoczeni – prawie 500 uczestników wystąpiło w imprezie. Myślę, że zarówno Pan Marszałek, jak i Pan Prezydent mają w planach, aby co roku dodawać kolejną dyscyplinę. Może kiedyś dojdziemy nawet do kilkunastu.

Tomasz Jankowski zwrócił również uwagę na rolę Kortowa, które ponownie stanie się centrum zawodów. – Kortowo jest pięknym miejscem, gdzie uczestnicy naprawdę dobrze się czują. Mamy tam nie tylko bardzo dobre obiekty sportowe, ale również możliwość zakwaterowania w domach studenckich. To fantastyczne miejsce, o którym mówi się w całej Polsce. Dzięki temu uczestnicy mają wszystko w jednym miejscu, co bardzo wpływa na atmosferę wydarzenia.

 

Senior Games 2026 – sport, integracja i rozwój

Warmia Mazury Senior Games pozostają jednym z najważniejszych wydarzeń sportowych dla osób 50+ w regionie. Organizatorzy podkreślają, że impreza łączy rywalizację sportową z integracją społeczną i promocją aktywnego stylu życia.

Zapisy na edycję 2026 trwają do 6 września na stronie www.seniorgames.com.pl

Do zobaczenia w Olsztynie w dniach 18-20 września 2026 roku!


Warmia Mazury Senior Games 2026

Warmia Mazury Senior Games. Zawody Sportowe dla osób w wieku 50+


18-20 września 2026

Zapisy już ruszyły - kliknij przycisk "Zapisz się", w menu po lewej stronie

Regulaminy poszczególnych dyscyplin są dostępne w zakładce "Regulaminy".

Organizator
Partnerzy

Patronat Honorowy Prezydent Olsztyna Robert Szewczyk